نماد سایت پایگاه خبری و تحلیلی رشد

جزئیات تغییرات آزمون‌های نهایی پایه دوازدهم و تصحیح الکترونیکی پاسخ‌برگ‌ها

امتحانات آزمون

امتحانات آزمون

اخبار آموزشی / رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت وزارت آموزش و پرورش از تصحیح پاسخ‌برگ‌های آزمون‌های نهایی امسال به صورت الکترونیک و ثبت نمره و اعلام نتیجه به صورت سامانه‌ای خبر داد.

محسن زارعی در همایش هم‌اندیشی روسای حوزه‌های اجرایی امتحانات نهایی خردادماه ۱۴۰۲ خوزستان که امروز (۲۸ اردیبهشت‌ماه) در ناحیه ۴ اهواز برگزار شد، اظهار کرد: محتوا و چارچوب کار برگزاری آزمون‌های نهایی امسال مانند سابق است. والدین و دانش‌آموزان عزیز این اطمینان خاطر را داشته باشند که همه عوامل آموزش و پرورش و فراتر از آن همه دستگاه‌ها مشارکت دارند تا با تمام توان، آزمون را در کمال سلامت و امنیت برگزار کنند و از حقوق همه دانش‌آموزان دفاع کنند.

به گزارش ایسنا، وی افزود: تفاوتی که انجام شده این است که امسال سهم سوابق تحصیلی در کنکور سراسری ۴۰ درصدی است؛ از این میزان ۲۶ درصد مربوط به دروس عمومی و ۱۴ درصد مربوط به دروس تخصصی است و این سهم در آزمون سراسری دیده می‌شود اما چارچوب کار طبق آزمون نهایی است.

وی با اشاره به دیگر تغییرات اعمال شده در برگزاری آزمون نهایی پایه دوازدهم گفت: پاسخ‌برگ‌ها دیگر به صورت دستی تصحیح نمی‌شود و تصحیح به صورت الکترونیک است و ثبت نمره و اعلام نتیجه نیز به صورت سامانه‌ای است که این هم برای برقراری عدالت آموزشی و صیانت از حقوق دانش‌آموزان دیده شده است.

رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت وزارت آموزش و پرورش خطاب به دانش‌آموزان و شرکت‌کنندگان در آزمون‌های نهایی، عنوان کرد: مبنای طراحی سوال بر اساس کتاب درسی است و از خارج از کتاب طراحی سوال انجام نمی‌شود و چارچوب آزمون، کتاب است بنابراین حتما کتاب درسی را مبنای مطالعه قرار دهند.

وی ادامه داد: شروع فرآیند آزمون ۷ صبح است و درخواست کرده‌ایم که دانش‌آموزان نیم ساعت پیش از آزمون در حوزه امتحانی حضور داشته باشند حتما این را رعایت کنند زیرا فرآیند آغاز آزمون طول می‌کشد و باید در زمان مقرر حضور داشته باشند.

زارعی تاکید کرد: همراه داشتن کارت شناسایی برای داوطلبان آزاد الزامی است.

وی گفت: در زمان پاسخگویی صرفا سوالات را در پاسخ برگ‌ها جواب دهند؛ پاسخ‌برگ‌ها شخصی‌سازی شده است و اگر با اسم و مشخصات مغایرت داشت، حتما به مراقبان آزمون اعلام کنند. پشت برگه پاسخ ندهند و اگر نیاز به برگه اضافه داشتند به مراقب اعلام کنند.

رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت وزارت آموزش و پرورش گفت: توصیه می‌شود با خودکار مشکی پررنگ پاسخ دهند زیرا در زمان اسکن بهتر دیده می‌شود. تصحیح نیز بر اساس چارچوب و اصول تعریف شده است.

وی در پایان در خصوص روند رسیدگی به اعتراضات معلمان در خصوص طرح رتبه‌بندی یادآور شد: مرحله رسیدگی به اعتراضات جزو فرآیند بوده و در حال انجام است و کار پیش می‌رود.

خروج از نسخه موبایل